Miłość Ci wszystko wybaczy!

Nasza niespożyta prezes Fundacji, Ula Rędziniak przygotowała kolejną ucztę dla ducha. Swoim entuzjazmem trwale zaraziła właścicieli Midasa – Dorotkę i Maćka Maców, którzy kolejny raz otwarli podwoje swych, bardzo klimatycznych, Piwnic i całkiem gratisowo, ponownie gościli kilkadziesiąt osób chcących wspólnie delektować się magią słowa, dźwięku, widoków, rozmów serdecznych i wzajemnego się widzenia. Każdy wrażliwy na poezję człowiek miał w życiu etap szczególnej bliskości z tekstem nasyconym emocjami. A XX – lecie ubiegłego wieku szczególnie w takie treści obfitowało. Stąd tytuł „ Miłość ci wszystko wybaczy” już sam winien tłumaczyć, czego można było oczekiwać. Jak Ula nam powiedziała, przygotowała dość długie wystąpienie, ale na szczęście zapomniała okularów, więc pozostawało nam wyrobienie sobie własnego osądu na podstawie tekstów słyszanych.

A tuzy poezji zostały na ten wieczór zaproszone. Wsłuchiwaliśmy się w słowa Tuwima, Leśmiana, Słonimskiego, Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Iwaszkiewicza, Broniewskiego, Nałkowskiej, Gałczyńskiego, Iłłakowiczówny, Lechonia, Staffa i Wierzyńskiego. Zatem wszystkich wielkich poetów, których Polska tamtego okresu wydała. Nie dałoby się przekazać pełni emocji, gdyby nie było stosownej oprawy muzycznej. W zasadzie brakowało tylko gramofonowych trzasków, bo utwory śpiewane przez przeurocze wykonawczynie Madzię Kawę, Gosię Motykę i Beatkę Oliwę były tak bardzo sprzed 100 lat. Trzasków nie było, bo nagłośnienia pilnował Rafał Chmiel, a takie rzeczy jak złe nagłośnienie się „Bzykowi” nie zdarzają. Ciekawie też zaakompaniował Dziewczynom Piotr Jamrogowicz. Zatrzymam się jednak na chwilę przy piosenkach z tego wieczora, pozwalając sobie na drobną prywatę ( cóż jako autorowi mam jakieś fory u siebie).

Otóż, mistrzowskie wykonanie piosenki „Malaguena” aż się prosi by mogło znaleźć się wśród nagrań Fundacji. Madzia, śpiewałaś jak anioł.  Dziękuję Ci z całego serca. I nie tak jest, że Beata i Małgorzata zaśpiewały gorzej, nie, absolutnie.

Lecz Madzia zaśpiewała jeden z moich ulubionych utworów, więc ja Urszula kłaniam Ci się do ziemi.

Nawet papuga Dorotki i Maćka słuchając pieśni, zastygła. Mieliśmy stolik nieco z boku, choć w centrum, z widokiem na papugę głównie. Otóż, papuga owa była obiektem naszych obserwacji, bestia muzykalna i ruchy taneczne, jakby na kurs chodziła, już ma.

Drugim momentem, w którym papuga nie tańczyła i nie trzaskała dziobem, była chwila, gdy jej pan czytał „ Intymny wiersz” Tuwima. Była skupiona i zapatrzona w Maćka.

Mam ochotę kolejny raz pozwolić sobie na prywatę, otóż z ogromna przyjemnością słuchałam głosu Kasi Galej, czytającej „Szeptem” Iłłakowiczówny. Przepiękny wiersz i przepiękny tembr, nienaganna artykulacja – Kasia, mistrzostwo świata. Naturalną jest rzeczą, że będąc osobą kojarzoną z czytaniem czy z pracą głosem, mam swoje typy i oceny. Natomiast, nie jest moim zamiarem zrobić komukolwiek przykrość nie doceniwszy go wystarczająco.

Zatem stwierdzam, że z przyjemnością słuchałam interpretacji pań Jadwigi Uchwat, Marii Rosół i Uli Rędziniak; a także panów : Tomasza Grodzkiego, Mariusza Kawy, Piotra Złotka, Andrzeja Gugały, Piotra Szopy, Gabriela Gąsiora i Dariusza Pilcha.
Cudowne jest także to, że zaczynamy mieć swoje grono, rozumiemy swoje żarty, lubimy podobne smaki ( ach, ta szarlotka Dorotki Wójcik – mniamuszna po prostu), czekamy na siebie rezerwując wzajemnie miejsca przy stole. Chyba czary.

Albo duchy poetów. Albo… nie wiem???

A najbardziej cieszę się, że coraz bardziej krystalizuje się grono odbiorców sztuki słowa mówionego, śpiewanego, szeptanego. I że tak dobrze, że mamy taką Ulę, która dostrzegła w nas potencjał, włożyła mnóstwo wysiłku i wygląda, że owoce tegoż będą słodkie i jakości wyjątkowej. Ula, gdyby Ciebie nie było, trzeba by Cię wymyślić.

 

                                                                                                                                            wrażenia na gorąco spisała

                                                                                                                                             Urszula Wojnarowska Curyło

fot. Andrzej Haligowski

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar