Magia 14 grudnia w słowach złotem błyszczących

Przedświąteczny okres to i rachunek sumienia większy 🙂

Napisaliśmy wczoraj krótkie, acz ważne dla Fundacji podsumowanie roku, dołożyliśmy kilka słów o wrażeniach ze zrealizowanych projektów oraz o planowanych pomysłach na przyszłość.

A gdzie o ludziach, którzy 14 grudnia 2017 r. włożyli mnóstwo pracy i wysiłku, aby to spotkanie było prawdziwe magiczne?

Nie da się wszystkiego zrobić od razu, bigos jest dobry, wręcz palce lizać, ale jego też powinno się przygotowywać z wielką starannością dni kilka.

Dzisiaj chcieliśmy się skupić na ludziach, na wszystkich tych, którzy swoim dobrym sercem przyczynili się do magii wieczoru czwartkowego w Midasie.

A sprawa prosta niebyła, kto był to widział jak wielu naszych wspaniałych artystów włączyło się w kolejny projekt.

Dlatego i tytuł spotkania Słowa złotem szeptane czyli… poeci nie zjawiają się przypadkiem był dokładnie przemyślany i dobrany, ta aby pokazać wielkość naszej polskiej literatury współczesnej, (oczywiście w pigułce) i zaszczepić w gościach chęć na kolejny kawałek tortu poetyckiego. Lecz słowa same nie płyną, potrzebują głosu, osoby, temperamentu i chęci ich wygłoszenia, dlatego dziękujemy kolejnym naszym recytatorom, że użyczyli nam swoich osobowości by przekaz poezji wzbudzał emocje wśród widzów. Mogliśmy zetknąć się na tym spotkaniu z kulturalnym misz-maszem, ale za to jakim:

 • Drzwi są zawsze otwarte – Agnieszka Samolewicz czytała Annę Świrszczyńską
 • Przyśpiewka grudniowa – Marek Gazda czytał Ernesta Brylla
 • List od czytelnika – Piotr Szopa czytał Adama Zagajewskiego
 • Przyszli żeby zobaczyć poetę – Andrzej Gugała czytał Tadeusza Różewicza
 • Ars poetica? – Urszula Wojnarowska-Curyło czytała Czesława Miłosza
 • *** (ciekawy jest przylądek wszelakiej nadziei…) – Monika Szlachta czytała  Halinę Poświatowską
 • Ballada o drzewach – Wacław Szary czytał Ernesta Brylla
 • [***] Świat umieliśmy kiedyś… – Anna Rokosz-Zimny czytała Wisławę Szymborską
 • ***(jeszcze jedno wspomnienie ) – Danuta Haligowska czytała Halinę Poświatowską
 • ***(Jestem za blisko…) – Barbara Turoń czytała Wisławę Szymborską
 • Dziki człowiek – Dorota Hospod-Mac czytała wiersz Małgorzaty Hillar
 • Bezdzietny anioł – Irena Wojciechowska czytała wiersz ks. Jana Twardowskiego

 

Długi to będzie felieton, bo 14 grudnia 2017 r. niebo chodziło po ziemi, a ziemia chodziła po niebie, tam tego wieczoru był jeden świat.  Wielu miało dreszcz emocji, wielu miało w oku łzę wzruszenia, bo taki to był czas i taki magiczny wieczór słowa w każdym wymiarze! Wspaniali muzycy, do piwnic przytargali pianino, trzy gitary, nutę niezapomnianą, tak by słowo śpiewane zatrzymało czas w miejscu. Przygotowany program muzyczny wywołał wiele braw, okrzyków radości i wzruszenia i na pewno na długo wrył się w swoim obrazie w pamięć wielu.

Rozpoczęliśmy nastrojowo, Beata Oliwa zaśpiewała otwierając wieczór poetycko-muzyczny – Wyczaruję ci bajkę, a potem usłyszeliśmy Aleksandra Sienkowską, która akompaniując sobie na gitarze zaśpiewała wszystkim piosenkę Gdy drogi pomyli los zły. Później dołączyły męskie głosy, Tomasz Jakubasz z Listem do Boga i Dariusz Pilch z nieprzemijającą Modlitwą Okudżawy.

A wieczór trwał, i ciemno na dworze było, a w piwnicach Midasa rozbłysły kolejne gwiazdy, gdy Aleksandra Fiołek zinterpretowała piosenkę Poste restante, a Katarzyna Galej zauroczyła słuchaczy utworem Oczy tej małej.

Mamy nadzieję, że nie był to długi wieczór dla smakoszy, a uczta dla ducha, gdy Beata Oliwa zaśpiewała tytułową piosenkę Poeci nie zjawiają się przypadkiem i Fragile, a potem razem z Dariuszem Pilchem wspólnie wykonali utwór W naszym niebie. I jeszcze raz Ola Sienkowska uwiodła nas swoim głosem śpiewając Nie wie nikt. Wszyscy artyści obdarowali nas niezapomnianymi przeżyciami gdy wspólnie wykonali Modlitwę o wschodzie słońca, a na zakończenie do słów ks. Jana Twardowskiego zaśpiewali Jest jeden świat.

I wtedy otworzyło się niebo, bo jest jeden świat, a bisom nie było końca!!!

Nie można pominąć, że wspaniałym głosom towarzyszył profesjonalny akompaniament i tak na klawiszach koncert dali Jakub Fiołek, Tomasz Jakubasz i Wojciech Fiołek, na gitarach akustycznych zagrali Aleksandra Sienkowska i Dariusz Pilch oraz Tomasz Jakubasz, a na gitarze basowej Bartłomiej Nowak.

Nad akustyką jak zwykle profesjonalnie czuwał Rafał Chmiel, oprawę fotograficzną zapewnił Andrzej Górz, a fragmenty video możemy oglądać na FB dzięki Andrzejowi Wędrychowiczowi.

Cały program ozdobiono oprawą wizualną, pachniało jedliną, świeciły stoły, szeleściło kolorowo-świąteczne strzyżowskie cukierki, mistrz Piotr Sz. przez cały dzień czarował w trzech kolorach napoje dla gości, by potem w przerwach z wprawą raczył gości niespodzianką Midasa. Dziękujemy Midasowi za piwnice, i serdecznie dziękujemy dziewczynom, które pomagały cały wieczór przy obsłudze gości.

Jeśli kogoś pominęliśmy, z góry przepraszamy.

Wszystkim Gościom wieczoru dziękujemy za wspaniałą atmosferę i brawa 🙂

Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

 

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Magia 14 grudnia w słowach złotem błyszczących"

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Tomek
Gość

Dziękujemy za tę refleksję.

wojtek
Gość

Życie kulturalne kwitnie jednak w Strzyżowie. Skąd więc tyle nerwowości w przestrzeni publicznej o upadku kultury. Chyba , że są dwa ośrodki kultury, ta przez duże K i ta przez małe k. Która jest która?