I ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Zatrzymaj muzykę w obrazie” rozstrzygnięty!

W dniu 26 lipca 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Strzyżowie odbyło się spotkanie członków jury, którzy mieli rozstrzygnąć o wyborze laureatów I ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Zatrzymaj muzykę w obrazie”, zorganizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej pod patronatem Burmistrza Strzyżowa, zwanym dalej konkursem.
Konkurs skierowany był do profesjonalistów i amatorów i miał charakter otwarty.
Udział w nim mógł wziąć każdy pełnoletni fotograf, miłośnik energii i mocy w rytmie muzyki.

W skład jury weszli:

 • Mariusz Kawa – Burmistrz Strzyżowa – jako przewodniczący jury
 • Urszula Rędziniak – Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej
 • Marzena Arciszewska – fotograf, pomysłodawczyni konkursu
 • Paweł Bukała – Dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie
 • Krzysztof Szaro – fotograf, lider Fotoklubu Strzyżów

Sekretarzem konkursu została Zofia Krupska – członek Zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej.

W trakcie obrad jury zbadało pod względem formalnym 31 prac fotograficznych, które do dnia 18 lipca 2017 r. wpłynęły na adres Fundacji (liczyła się data nadania, sprawdzana przez jury na nadesłanych przesyłkach). Następnie sekretarz konkursu – Zofia Krupska – sprawdziła czy wszyscy uczestnicy złożyli wymagane zgłoszenia na konkurs oraz czy wszyscy są osobami pełnoletnimi, a także czy podpisali wymagane oświadczenie.

Po sprawdzeniu złożonych zdjęć pod względem formalnym, wszystkie 31 fotografii zostało dopuszczonych do udziału w konkursie pod względem merytorycznym. Prace napłynęły z całej Polski, co było prawdziwą ucztą różnorodności dla jury. Wśród osób nadsyłających znalazły się nazwy takich miejscowości jak: Toruń, Kielce, Warszawa, Gostynin, Stalowa Wola, Rudnik nad Sanem, Łomża, Krosno, Wyżne, Dukla, Wojaszówka, Odrzykoń, Bydgoszcz, Krościenko Wyżne, Wrocław, Szufnarowa, Zabrze, Iwonicz Zdrój, Jawornik, Ruda Śląska, Żyrardów, Strumień, Rzeszów, Świdnik, Biłgora, Legnica i Strzyżów.

Jak już wcześniej podkreślono w regulaminie, celem konkursu było propagowanie wartości artystycznych i muzycznych zamkniętych w kadrze. Fotografia artystyczna i jej walor powinny w sposób oczywisty oddziaływać na uczucia i grać na emocjach widzów, popularyzując sztukę fotografii. Zdjęcia ponumerowane od 1 do 31 do końca oceny były w pełni anonimowe, a każdy członek jury oceniał fotografie przyznając najlepszym punkty w skali od 1 do 10 według własnego uznania.
W związku z powyższym, po zsumowaniu wszystkich punktów, tym sposobem jury spośród nadesłanych 31 fotosów, wyłoniło 10, które zdaniem oceniających w szczególny sposób, swoim wizerunkiem wpłynęły na odczucia komisji oceniającej.

Następnie z 10 prac wyróżnionych, zgodnie z przyznaną punktacją przez jury, wyłoniono trzech laureatów, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce w I ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt. „Zatrzymaj muzykę w obrazie”. Tak więc suma punktów przyznana przez 5 członków jury zadecydowała o kolejności miejsc w konkursie.
Zgodnie z decyzją podjęta przez jury osoby wyróżnione w konkursie zajęły miejsca:

 • I. Anna Kowalczyk z Warszawy – godło HAK01 – za fotografię pt. „Muzyka z widokiem na rzekę”
 • II. Ewelina Stępień z Ropczyc – godło ELIDA707 – za fotografię pt. „ETNO-WULKAN
 • III. Katarzyna Matłosz ze Strzyżowa – godło likegossamer – za fotografię pt. „Bo wy jesteście…”
 • IV. Tomasz Donocik ze Strumienia – godło 8001 – za fotografię pt.„All that jazz”
 • V. Paweł Owczarczyk z Żyrardowa – godło PAOOLI – za fotografię pt. „Tomasz Stańko…”
 • VI. Jakub Bodys ze Świdnika – godło JB970722 – za fotografię pt. „The Focusing”
 • VII. Sylwia Piasecka z Legnicy – godło SNP18 – za fotografię pt. „Rusałka”
 • VIII. Piotr Woliński z Rzeszowa – godło PRINTER111110 – za fotografię pt. „Solo”
 • IX. Michał Dolina z Biłgoraja – godło Mashroom – za fotografię pt. „Tutti”
 • X. Anna Garbarz z Rzeszowa – godło ANS09 – za fotografię pt. „Grająca na nosie”

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w późnych godzinach popołudniowych w dniu 5 sierpnia 2017 r. na palcu Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie.
Dzisiaj I ogólnopolski konkurs fotograficzny „Zatrzymaj muzykę w obrazie” już za nami. Wyróżnieni uczestnicy przybyli do nas z całej Polski i wspólnie uczestniczyliśmy w koncertach zespołów zaproszonych na Strzyżów In Rock.
Każdy obecny na koncercie mógł spokojnie lub w rytmie rocka zapoznać się ze wszystkimi pracami nadesłanymi na konkurs, a my korzystając z przerwy technicznej, przy Waszej pozytywnej energii i brawach mogliśmy uroczyście wręczyć nagrody i wyróżnienia Wszystkim wyróżnionym uczestnikom konkursu.

Podsumowując, gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w I ogólnopolskim konkursie fotograficznym pt. „Zatrzymaj muzykę w obrazie”, zorganizowanym przez Fundację na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej pod patronatem Burmistrza Strzyżowa. Dziękujemy Panu Burmistrzowi i jego pracownikom, Dyrektorowi Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Strzyżowskiemu Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich Gminy Strzyżów, Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Strzyżów, firmie MIDAS/Agencja Reklamowa Strzyżów, fotograf Ilonie Matuszewskiej – za wsparcie i pomoc podczas realizacji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Zatrzymaj muzykę w obrazie”.

Od dnia wręczenia nagród i wyróżnień, przez najbliższy miesiąc wszystkie fotografie będzie można oglądać w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Prace złożone na płytach i zgłoszenia stają się własnością Fundacji i mogą być wykorzystane m.in. do celów promocyjnych.

Mamy nadzieję, że konkurs znajdzie swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez ziemi strzyżowskiej i spotkamy się na kolejnych obradach jury już w przyszłym roku, dlatego już dzisiaj zachęcamy wszystkich do zamknięcia w kadrze chwil, ujęć, które zatrzymają muzykę i inne emocje w obrazie. Kto wie co przyniesie kolejny rok, jakie wyzwania staną w celu Waszego obiektywu.
Czekamy na Wasze pomysły i inspiracje. Do zobaczenia za rok!

fot. Ilona Matuszewska

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "I ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Zatrzymaj muzykę w obrazie” rozstrzygnięty!"

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Ewelina
Gość

Świetna impreza kulturalna!! Gratuluję i polecam!!